Minu elu esimese maratoni ettevalmistus algas aastal 2003, kui alustasin regulaarsete jooksutreeningutega. Sellest ajast on iga joostud kilomeeter arvel, varem võistlesin lühematel jooksudistantsidel.

 

Valencias võistleb ka klubikaaslane Lily Luik. Tema tuntuse tõttu tuli Eestisse koguni Hispaania telekanal Movistar võttegrupp. Lõpetasime parasjagu pika treeningu, mida saatis videomeeskond ja treener Harry.

Täna hommikul küsis Eesti keskmaajooksu talent Andi Noot, kas olen üldse nii palju kunagi treeninud, kui sellel sügisel? Igati põhjendatud küsimus, sest maratonidistants on pikk (42.195 m), seetõttu peavad ka treeningmahud suuremad olema. Sooritasin mitu treeningut, mille maht ulatus 34 ja + kilomeetrit. Kahel korral sain kätte ka 40 kilomeetrit. Tänaseks mu jalad teavad täpselt, mida tähendab pikamaajooks asfaldil.

Treeningute põhjal võib prognoosida nii ühte kui teist tulemust, kuid tean, et maraton on kõige ettearvamatum jooksudistants olümpiamängude programmis. 

Imestan siiani, kui kõva turundus on suurtel maratonijooksudel. Hoopis teine maailm, kui staadionivõistlustel. Movistar võttegrupp sügiseses Eestis.

 

Minu nõuandja ja Colorado ülikooli treener Mark Misch rääkis neljast asjast, mis määravad maratonijooksu tulemuse: A) Ilm, B) Rajatrass, C) Tempovalik, D) Vedeliku ja energiatarbimine. Kolm neljast on minu valida.

Energiatarbimine võistlusdistantsil on minu jaoks uus nähtus. See tuli eraldi ära õppida. Mitmel kodumaisel tänavajooksul katsetasin, kiire tempoga joostes, geelide manustamist ning vedeliku tarbimist. Selline tunne nagu oleksin taaskord kahe aastane, ei oska korralikult süüa ega juua. Ma loodan, et nüüd on see minu jaoks piisavalt selge, et kurku ei tõmba ja maha ei pilla.

Valisin maratoniks ühe kvaliteetsema saadaolevad toote. Loodan, et aitab mind edukalt lõpuni.

Hommikul, kui metreener Harryga energiatarbimise plaane paika panime, tundsin suurt tänu südames. Palju tööd on tehtud, igasuguseid väljakutseid ületatud, täna olen ma tervise juures ning valmis reisiks Valenciasse. Võistlus toimub pühapäeval, 15.11.2015.

 

Aktiivne töö käib ka kontoris. Pildil treener ja mänedžer Harry Lemberg. (Foto: Valdur Rosenvald)

Tänan kõik abimehi, kes on mind sellel teekonnal aidanud:
Treener ja mänedžer Harry Lemberg 

Nõuandja Mark Misch 
Vaimulik mentor Brad Bartz

Massöör Peeter Nigol
Spordiarst Agnes Mägi 
Spordiarst Nadezhda Ignatjeva 
Abikaasa Maili 
Poeg Jakob 
Kõik minu SPONSORID on SIIN

Tänan Marko Koppa ja tema abikaasa Anu, kes varustasid mind SQUEEZY energiageelidega.