Pühapäeval, 9. detsembril toimusid Ungaris Budapestis krossijooksu Euroopa meistrivõistlused.
Eesti koondis
Lõpetasin 10 km võistluse 84 lõpetanu seas 28. kohaga. Kaotus võitjale oli 1 minutit ja 6 sekundit. Kuna tegemist oli Keenia treeninglaagri kontrollvõistlusega ning selleks eraldi ettevalmistust ei teinud, siis jäin saavutatud tulemusega igati rahule.
See oli äärmiselt  põnev võistlus kuna külma oli tuule käes kuni -10 kraadi ning lund ligikaudu 20 mm. Enamuse jooksjate jaoks oli sellises kliimas võitlemine esmakordne kogemus. Keegi ei osandu arvata, kuidas keha reageerib niisugustes ilmastikutingimustes.
Enne võistlustulle asumist olid võistlejad sportlaste telgis. Seal määriti jalgu salviga, valiti sobiv riietus, keerati naelu võistlusjalatsitesse, peeti motivatsioonikõnesid, venitati lihaseid jpm.
Üllatav oli see, et paljud osalejad jooksid lühikese dressiga. Ainukesed, kes pikkade liibuvate pükstega võistlesid, olid Eestlased, Rootslased ja Soomlased. Põhjamaalased panid oma elukogemused maksma. Kui on külm, siis tuleb riidesse panna!
Eesti koondise võistlusdress

Kõige meeldejäävaim moment oli 5 minutit enne starti, kui jooksjatel paluti soojendusdress ära võtta. Kohe kui üleriided olid eemaldatud, hakkasid kõik jooksjad siplema – kes vehkis kätega, kes vehkis jalgadega, mitmed häälitsesid ja karjusid. Seda kõike ainult külma ilma tõttu.

Võistluseelsel õhtul istus meie tiimijuht Harry Lemberg taksosse ning sõitis spordipoodi. Päeval selgus, et võistluspaiga lumi on nii sügav, et tavaliste naelkingadega pole võimalik hästi võistleda. Oli vaja pikemaid naelu. Harry ostis 15 mm pikkusega naelad, mis õhtul kõik naelikusse keerati.

Naelking 15 mm naeltega
Koridoris meie tegevust jälginud Venemaa naisjooksja treener, tundis ka huvi niisuguste naelade järgi. Harry ulatas oma abistava käe ning andis ühe paki ostetud naelu ka temale. Tänu “heale pidamisele” võitis tema õpilane hõbemedali. See oli ainuke individuaalne medal suurele Venemaa koondisele. Hilisemas vestluses selgus, et medali võitnud Lebedeva Liudmila on pärit meie sugulusrahva – maride hulgast.
Liudmila ja Harry

 

EESTI KOONDISE VIDEOKOKKUVÕTE ON