INIMSÜDAMES ON PALJU KAVATSUSI, KUID JUMALA NÕU SAAB TEOKS!

Toidulisandid jooksja menüüs

Milliseid toidulisandeid kasutab pikamaajooksja?

Minu teadmised põhinevad eelkõige isiklikul kogemusel ja õpingutel Tartu Ülikooli Kehakultuuri teaduskonnas.

Pakun omapoolseid toidulisandite soovitusi. Kasutan regulaarselt Lambertsi tooteid, mis on maailmas kõrgelt hinnatud.

Kui tahad olla füüsiliselt tugev, siis pead oma keha austama kõigega. Magamine, tervislik toitumine, puhkepäevad, treeningtasakaal – kõike seda vajab sinu keha. Kui keha tunneb ennast hästi, siis on ta ka valmis arenema.

Toidulisand on – nagu sõnagi ütleb – lisand. Lisand kõigele muule. Toidulisand ei asenda uneaega ega tervislikku toitumist.

Toidulisandite kasutamise vajadus sõltub füüsilise koormuse iseloomust. Koormuse iseloom sõltub võistluse või treeningu iseloomust. Treeningu iseloom sõltub näiteks ilmast, treeningmahust ja intensiivsusest, aastajast ning eesmärgist.

Kui koormus on suurenenud, siis on vaja pöörata suuremat tähelepanu ka toidulisanditele ja täisväärtuslikule toitumisele. Seepärast kasutan toidulisandeid regulaarselt ja plaanipäraselt. 

Raske treening ja võistluspäev

Enne koormust ja koormuse ajal

Mõned tippjooksjad kasutavad võistluseks valmistumisel teiperit, mis tähendab keha süsivesikuvarude võistluseelset ülelaadimist. Enne koormust täidetakse organismi energiavarusid eelkõige tahkel kujul toiduga, kuid koormuse ajal eelkõige vedelal kujul joogiga.

Pikal jooksudistantsil kaotab keha nii vedelikku, energiat kui ka mineraale. Selleks, et vältida töövõime langust, tuleb neid koormusel juurde manustada. Paljud spordijoogid, mida võib koormuse ajal kasutada, sisaldavad süsivesikud ning mineraale. 

Lisaks spordijookidele on võimalik kasutada ka energiageele ning valgubatoone. Valgubatoone olen kasutanud eelkõige treeningkordade vahepeal, mitte koormuse ajal. 

NB! Loe toodete infolehti! Selgita välja toidulisandi koostisosad.

NB! Võistlusaegne energiatarbimine tuleb läbi mõelda ja katsetada juba enne võistlust mõnel raskemal treeningul.

Energiajook: 

Vitamiinide ja mineraalide kompleks: 

Valgubatoon:  

Pärast koormust

Peale rasket füüsilist koormust soovitan manustada BCAA aminohappeid. Need on asendamatud aminohapped, mida inimese organism ise ei sünteesi. BCAA stimuleerib organismi valgusünteesi, kiirendab lihaste taastumist. Ei tohi ära unustada ka organismi jätkuvat energiavajadust ning mineraalide defitsiiti. Lihaste kiiremaks taastumiseks kasutatakse ka aminohapet L-Glutamin.

Mõned tooted sisaldavad lisaks aminohapetele ka süsivesikuid, vitamiine, mineraale ja kreatiini. Lambertsil on selleks tooteks ALL-IN-ONE. 

NB! ALL-IN-ONE toodet ei kasutata samal ajal Lambertsi BCAA ja L-Glutamin toodetega.

NB! Tee kindlaks oma organismile sobimatud ained ja kontrolli nende olemasolu toidulisandis. Vajadusel konsulteeri arsti ja/või toitumisspetsialistiga.

BCAA:  

L-Glutamin:

ALL-IN-ONE:  

Immuunsuse tugevdajad

Toidulisandite tarbimine sõltub aastaajast. Näiteks talvel ja sügisel, kui päikest on vähe ning ilm on külm, soovitan tarvitada immuunsust tugevdavaid toidulisandeid. Kasutan enamasti omega 3-6-9 rasvhappeid ning antioksüdante.

NB! Lambertsi poolt pakutavate immuunsuse tugevdajate valik on suur! Vajadusel konsulteeri arsti ja/või toitumisspetsialistiga. 

Omega 3-6-9:  

Antioksüdandid: 

Keskkonnavahetusel

Treeninglaagrite tõttu kaasneb sagedane keskkonnavahetus. Uue keskkonnaga kiiremaks kohanemiseks kasutan koeensüümi Q10 kapsleid. Q10 on vitaminilaadne aine, millel on oluline roll toidust saadud energia vabastamisel.

Q10:  

Raud ja C-vitamiin

Raud on vereloomes elutähtis komponent ning kestvusspordis on vereloome esmatähtsal kohal. Kestvussportlase organism kasutab rauda rohkem kui tavainimese oma. C-vitamiini aitab kehal rauda paremini omastada, lisaks on ta immuunsussüsteemi tugevdaja. Raua ja C-vitamiini preparaate soovitatakse manustada koos. Enamasti enne magamaminekut või hommikul tühja kõhuga.

NB! Selgita arsti juures välja ferritiinisisaldus oma veres. Kui see on ettenähtud piirides, siis pole vaja rauda eraldi toidulisandina manustada.

Raud:  

C-vitamiin:  

Kokkuvõte

Toidulisandite valik on sportlasele väga lai. See ei tähenda, et kõike manustama peaks. Siinkohal ei kehti reegel – mida rohkem, seda uhkem. Tegelikkuses võiks öelda, et mida vähem on võimalik ilma toidulisanditeta hakkama saada, seda parem. Lähtuma peaks eelkõige vajadusest. Selleks, et selgitada välja sinu vajadused, on olemas hulk toitumisspetsialiste ning spordiarste. Ära karda konsulteerida endast targemate inimestega, küsimus on ju sinu füüsilises heaolus. 

NB! Minu poolt välja toodud toidulisandid ei ole reegliks, vaid pigem näitlik nimekiri, millega ise arvestan! Võimalik, et see, mida sina vajad, pole siin nimekirjas.


Tiidrek Nurme

No comments:

Post a Comment