INIMSÜDAMES ON PALJU KAVATSUSI, KUID JUMALA NÕU SAAB TEOKS!

Monday, 8 December 2014

Tundmatu Eesti tippjooksja

The Unknown Estonian Top Runner
Üle maade ja merede, mägede ja orgude, tuhandete kilomeetrite kaugusel on üks mees, kes unistab. Ta unistab olümpiamängudest, soovib seal võistelda, esindada riiki, mille rahvaga on tal veresugulus. See rahvas aga ei tunne teda. Ta on tundmatu jooksja. Vähemasti eestlaste jaoks.

Ajastu karmid tuuled puhusid tema esiisad kaugele – sinna, kus ta sündis. Kanadasse.

Tema nimi on Karl Robertson ning ta esindab esmakordselt Eesti koondist krossijooksu Euroopa meistrivõistlustel aastal 2014.

Kes ta on, millest ta mõtleb ja millega ta tegeleb?

Far, far away, across many countries and seas, mountains and valleys and thousands of kilometres, there lives a man who dreams. He dreams about the Olympic Games, wishing to compete there and represent a nation to which he is related through his blood. However, the nation does not know him. He is an unknown runner. At least to Estonians.

The harsh winds of the previous times blew his forefathers far away to where he was born. To Canada.

His name is Karl Robertson and he is representing the Estonian team for the first time at the European Championship in cross-country running in 2014.

Who is he, what is he thinking about and what does he do?

The story continues HERE
1.    Sa oled tugev Eesti jooksja. Miks teised eestlased pole sinust midagi kuulnud?
Bulgaarias toimuval krossijooksul on minu jaoks esimene kord eestlasena võistelda. Siiani olen ma võistelnud kanadalasena. Eestlased pole minust kuulnud, kuna olen alati võistlenud sadade kanadalaste hulgas.
2.    Kui kaua sa oled Kanadas elanud?
Ma olen elanud Kanadas kogu oma elu. Ma kasvasin üles Leduci linnas, Alberta maakonnas. Viimased viis aastat olen elanud tudengina Victoria linnas, British Columbia maakonnas. Mul on Kanada kodakondsust sünnist saati. 
3.    Kuidas sa said Eesti kodakondsuse?
Minu vanaisa sündis Eestis ning minu emal on samuti Eesti kodakondsus. Ma tahtsin samuti Eesti kodanikuks saada, sest ma tunnen, et see on üks osa minu identiteedist. Olen uhke selle üle, et olen eestlane. Lisaks on kasulik olla Eesti passi omanik, kui ma reisin Euroopas. Siis ma ei pea Euroopasse pikemaks perioodiks reisimisel taotlema reisi- ega tööviisat. Eesti kodakondsuse sain sellel suvel.
Karli vanavanemad on Eestis pärit sõjapõgenikud Kanadas. Seal nad kujundasid endale elu, mis Nõukogude Liidus olnuks võimatu.   
4.   Kas sul on Eestis sugulasi?
Jah, mul on Eestis sugulasi. Minu ema nõbu elab oma perega Tallinnas. Minu vanaisa on pärit Saaremaalt, aga vanaisa Tartust.
5.    Kas sa räägid eesti keelt?
Minu vanaisa ja ema räägivad eesti keelt üsna hästi. Kahjuks ei oska ma eesti keelt, kuid olen huvitatud selle õppimisest. Kõik, mis ma oskan öelda, on „kalli ja musi.“ Seda ütleb mu vanaisa alati, kui ma tema juurest lahkun. 
6.    Kas oled käinud Eestis? Missugused olid muljed?
Mõne aasta eest käisin Eestis koos ema ja vanema vennaga. Külastasime Tallinnat ja seal lähedal asuvaid linnu. Veetsime toredalt aega koos ema nõbudega. Tallinnas tekkis väikese Euroopa linna tunne, kus kõik inimesed näisid sõbralikud meie suhtes. Kujutan ette Eestimaa talve, sellel ajal on seal väga raske treenida.
Kanadas on paremad treeningilmad
7. Kas sa tahaksid tulevikus Eestis elada?
Ma kaalun võimalust, et tulen Eestisse elama üheks aastaks. See võib juhtuda siis, kui mulle avaneb võimalus esindada Eestit 2016. aasta olümpiamängudel. Eestis elamine annaks mulle parema tunde ja ülevaate, keda ma olümpial esindama hakkan.
8. Kuidas sinust sai jooksja?
Minu vanemate ja vendade treener arvas, et mul tasuks jooksmist proovida. Esialgu see mõte mulle ei meeldinud, kuniks märkasin, et lõpetasin enamik võistlusi esikolmikus. See muutis minu suhtumist jooksmisesse
Elu esimene 3000 m võistlus sisehallis lõppes hõbedaga
9. Kas sul on treener?
Jah, minu treener on kanadalane Brent Fougner. Ta on treeninud mitmeid Kanada parimaid keskmaajooksjaid. Ta elab Victoria maakonnas.
10. Mis on sinu lemmik jooksudistants?
Kindlasti 1500 m või miil. See on piisavalt kiire ja lühike distants taktikaliseks jooksuks. 
11. Mis on sinu eesmärk spordis?
Suurim eesmärk on võistelda Rio 2016 olümpiamängudel. Selleks on palju tööd vaja teha.
Nii see töö käibki
12. Mis on sinu suurim saavutus spordis?
Tõenäoliselt kõrgetasemelise Kanada ülikoolide meistrivõistluste 4x800m teatevõistluse alavõit. Mulle ei meeldi keskenduda suurtele saavutustele, kõik väiksemad saavutused aitavad mul jõuda suurte eesmärkideni.
4x800 m teatevõistlus Kanadas
13. Kas sa tead, et Eestis on sellel hooajal 5 keskmaajooksjat, kes on jooksnud 3.45 ning kiiremini. Sina oled kuuendal positsioonil. Kas see on hea tase Eesti-suguse väikse riigi jaoks?
Ma ei teadnud seda. On hea kuulda, et sellised talendid tulevad väikesest riigist. Ma loodan võistelda koos nende jooksjatega. 
Loodetavasti saame Karli varsti Eesti meistrivõistlustel näha
14. Kui palju sa jälgid Eesti jooksusporti?
Kui aus olla, ma ei jälgi Eesti jooksmist palju. Minu teadmised laienesid, kui nägin Eesti jooksja tulemust Pekingi olümpial 2008. Ma olin inspireeritud sellest, et kaasmaalane Eestist saavutas niisuguse tulemuse.
Karl treenib kevaditi Flagstaffis, Arizonas. Seal treenivad kevaditi ka teised Eesti tippjooksjad

15. Millal ja kuidas sa tulid mõttele võistleda Bulgaarias toimuvatel krossijooksu Euroopa meistrivõistlustel?
Kui ma tulin Sloveeniasse, arvas siinne treener, et krossijooks oleks hea ettevalmistusperioodi eesmärk. Lisaks on see hea võimalus Eestit esindada.
16. Missugune oli Eesti Kergejõustikuliidu reaktsioon, kui nad kuulsid, et tundmatu jooksja tahab esindada Eesti koondist.
Eesti Kergejõustikuliidu kontaktisik, kellega ma suhtlesin oli väga vastutulelik ja kinnitas, et ma olen teretulnud esindama Eesti koondist.
17. Mis on sinu eesmärk Bulgaarias?
See on minu jaoks esimene kord võistelda rahvusvahelisel tasemel Euroopa meistrivõistlustel. Ma ei ole päris kindel, mida oodata peale selle, et see saab olema kiire jooks. See on minu jaoks kui vaheetapp, mis aitab mind aastal 2015. Ma soovin olla konkurentsis. 
Karl on varem krossi jooksnud
18. Sa oled vahetusõpilane Sloveenias. Kuidas sul õnnestus sinna minna? Miks just Sloveenia?
Sloveenias asuv ülikool on minu Kanada ülikooli uus partnerkool. Meil on võimalus valida vahetusülikoole natuke vähem kui 100 ülikooli vahel Euroopas ja Aasias. Ma olen varem Euroopas reisinud ning soovisin pisut aega veeta ka Balkanil, kus ma varem pole käinud. See on siiani olnud hea kogemus, Ljubljana on imetlusväärne väike linn, mille naabruses on palju erinevaid riike. Kui mõni Eesti ülikool oleks olnud valikus, oleksin kahtlemata selle kasuks otsustanud.
Mees, kes ei karda väljakutseid
19. Kui palju sa treenid Sloveenias?
Siin treenin ma palju intensiivsemalt kui Kanadas. Kaksteist korda nädalas, millest kolm on jõutreeningud ning viis intensiivsed treeningud. Kanadas keskendusin eelkõige mõnele tugevale treeningule ning ülejäänud olid rahulikud jooksud. Sloveenias aga vastupidi. Tugev treeningtsükkel lõppeb novembris. Loodetavasti see raske treening tasub ennast ära. Sloveenias treenin koos Jan Petračiga tuntud treeneri Franc Petrači juhendamisel.
Sloveenia treeninggrupp
20. Mis on sinu eesmärk hariduses?
Pärast seda semestrit ma plaanin lõpetada õppekava „Institutional education“. Ma ei jõua ära oodata, millal saan alustada tõelise eluga. Mul on alati palju ideid ja plaane, mida tulevikus ellu viia. Eesmärk on alustada ettevõttega, mis on mulle südamelähedane, kuid selleks on palju vaja ära teha. 
Vicotoria ülikooli kergejõustikumeeskond
21. Mis on sinu suurim soov Eesti inimesele?
Soovin, et eestlased oleksid jätkuvalt edukad kergejõustikus ning kasvaks tugeva rahvana.
   
Huvitavad faktid:
Karl Robertsoni ema Christine Robertson on Eesti aukonsul Albertas.  Alberta on suuruselt neljas maakond Kanadas (rahvaarvu poolest).

Karl läheb jaanuaris esmakordselt seitsmeks nädalaks Keenia treeninglaagrisse, nii nagu paljudele Eesti tippjooksjatele tavaks on kujunenud. 

Eesti 1500 m TOP 6 aastal 2014
Tiidrek Nurme
3.40.51
Kaur Kivistik
3.43.83
Nikolai Vedehin
3.44.18
Andi Noot
3.44.42
Allar Lamp
3.45.18
Karl Robertson
3.46.3

2 comments:

  1. Väga huvitav, Tiidrek. See noormees peaks olema minu sugulane :) Minu vanaonu tütre poeg.

    ReplyDelete